FERRAGNES BADEMİ

Fransız orijinlidir.  Ağaçlar çabuk meyveye yatar, hastalıklara karşı direnci fazladır. Bol ve kararlı  verimlilik, geç çiçeklenme, yüksek iç randımanı , çift tohumların olmayışı ve paketlemeye uygun iri ebatlı bademler olması nedeni ile en çok tercih edilen çeşitlerin başındadır. Bahçe tesisleri diş bademi grunundan seçilecekse ana çeşit olarak FERRAGNES seçilmelidir.  Bahçe tesislerinde mutlaka bulunması gereken bir badem fidanı çeşididir.

 

FERRADUEL BADEM ÇEŞİDİ

Ferraduel badem ağacının anavatanı Fransadır. Ağaç gelişimi ortanın üzerindedir. Çiçekçelerini çok geç açtığından dolayı erken donların bulunduğu bölgelerde tercih edilmelidir. Ağaça gelişimi hızlı olduğundan erken meyveye yatar, meyveyi bol verir ve ağaçta sene aşırma olayı yoktur. Ferragnes badem ağacı ile aynı zaman aralığında hasat edilir. Sert kabuklu ve diş badem grubundan  olup iç randımanı yüksektir. İç bademler çok iridir. Tozlayıcısı Ferragnes’dır.Fransız badem fidanları ile tesisi edilen bahçelerde genelde ferradeul badem ferragnes bademinin tozlayıcısı(dölleyicisi) olarak kullanıır.

İKLİM VE TOPRAK ÖZELLİKLERİ

Badem ağacı 400 metre rakım 1600 metre rakım  arasında yetişebilen bir yapıya sahiptir. Kireçli ve çakıllı arazilere dahi dikimi uygundur. Bahçe yerinin tespiti : Güneye bakan hafif meyilli ve su tutmayan araziler badem için ideal alanlardır. Badem ağır topraklarda yetişmesi güçtür. Ağacın dayanıklığı açısından  ACI BADEM ANACI olan fidanlar tercih edilmelidir.

.